رکود بازار مسکن معاملات را قفل کرده است

 

رکود بازار مسکن معاملات را قفل کرده است
گزارش میدانی «شرق»

نویسنده: بهناز جلالی پور

عکس: مهدی حسنی، شرق عکس: مهدی حسنی، شرق

شرق: «خرید امروز را نباید به فردا انداخت.» تاکید رییس انجمن صنفی انبوه سازان تهران است در روزهایی که مسکن همراه با دیگر کالاها سیر صعودی قیمت را پیش گرفته است. به اعتقاد او، قیمت مسکن همچنان در ماه های بعدی نیز رشد خواهد داشت. تنها، شدت و حدت آن بستگی به نرخ تورم و رشد اقتصادی دارد. این است که خرید امروز به خصوص در زمینه کالاهای مصرفی که بیشتر سرمایه ای محسوب می شوند، هر روز ارزش بیشتری پیدا می کنند.
    بنگاه معاملات ملکی در حوالی میرداماد، بازار خرید و فروش را راکد معرفی می کند. آقای فیض، واحدهایی برای فروش دارد اما چندان مطمئن نیست همچنان صاحبخانه ها تمایل به فروش داشته باشند. می گوید: «در این روزهای آخر سال و افزایش قیمت هایی که در ماه های اخیر داشته ایم، فروشنده ها ترجیح می دهند چند ماهی را نیز صبر کنند. در میدان توحید، علی آقا بنگاه دار، گله دارد از میزان خرید و فروش. او در دو ماه اخیر شاهد معاملاتی بوده که در میانه راه فروشنده پشیمان شده و ترجیح داده همچنان خانه اش را خالی نگه دارد. او، می گوید: «با روند صعودی قیمت ها که دیگر روزانه شده و بازار قابل پیش بینی نیست، هر فروشنده محاسبه می کند که با فروش ملکش و با همان مبلغ آیا می تواند در نقطه ای بهتر خانه خریداری کند یا خیر؟ وقتی جواب منفی است، از فروش منصرف می شود. مهندس محمدرضا رضوانی، فعال بازار مسکن، در تحلیل شرایط بازار می گوید: «اکنون بازار مسکن دچار رکود و شوک شده است و این شوک تا انتخابات و تعیین نتایج آن و برنامه های دولت جدید ادامه خواهد داشت.» او در مورد خصوصیات شوک بازار مسکن، می گوید: «در ابتدای شوک بازار، خرید و فروش قفل می شود و بازار خالی است از هر دو. اما می توان پیش بینی کرد که در یک یا دو ماه آینده و پس از ایام عید، فروشندگانی که الزام به فروش دارند یا تعهداتی مالی دارند و نمی توانند تا پایان رکود صبر کنند، برای فروش اقدام می کنند. اما؛ در آن شرایط نیز خریداری در بازار وجود ندارد.»رضوانی، از جمله راه های خروج از بحران کنونی را تعیین تکلیف دولت و برنامه های آن، کاهش سود بانکی و آرامش در بازارهای زودبازده همچون دلار و طلامی داند.
    به گفته او، در شرایطی که مردم می توانند در کوتاه مدت با خرید دلار و سکه سودهای لحظه ای و سریع به دست بیاورند، در بازار مسکن سرمایه گذاری نمی کنند. ایرج رهبر، رییس انجمن صنفی انبوه سازان تهران، در تحلیل بازار مسکن، می گوید: «مسکن نسبت به سایر کالاهای مصرفی مردم در اولویت بالاتری قرار دارد و قیمت آن به شدت تحت تاثیر رشد اقتصادی و تورم است. در شرایطی که قیمت انواع مصالح ساختمانی داخلی و وارداتی و حمل و نقل افزایش پیدا کرده است، قیمت مسکن نیز با همین تناسب افزایش خواهد داشت.»به گفته او، 40درصد از قیمت مسکن، وابسته به زمین است و باقی به دستمزد و مصالح بازمی گردد. در شرایطی که تورم قابل کنترل نیست، افزایش قیمت ها ادامه دارد و در همان راستا نیز توان خرید مردم کم می شود؛ چرا که ارزش پول ملی به دلیل رشد تورم، هر روز تحلیل می رود و توان خرید مردم نیز کاهش پیدا می کند. رهبر، برای خروج از این وضعیت و رسیدن به وضعیت مطلوب، می گوید: «افزایش تولید، تنها راه رسیدن به ثبات است. البته در این میان باید قیمت ها را نیز کنترل کرد. رونق بازار و ثبات قیمت ها به نفع هر دو گروه تولید کننده و خریدار است. چرا که در یک فضای با ثبات تولیدکننده با افزایش تولید و اطمینان از فروش محصولش، می تواند فعالیت مستمرتری در تولید داشته باشد.» رییس انجمن صنفی انبوه سازان تهران، با بیان اینکه رکود حاکم بر بازار چرخه فعالیت تولید و فروش را ناقص کرده است، می گوید: «فعالان اقتصادی نیازمند یک شرایط باثبات هستند. افزایش تولید در یک فضای آرام که از تنش های قیمتی مداوم به دور است، سود بیشتری نصیب تولیدکنندگان می کند و در عین حال می توانند عرضه و تقاضا را متعادل کرده و همراه با آن حرکت کنند. این وضعیت مانع از انباشته شدن میزان تقاضا یا عرضه نیز می شود. دیگر کالاهای مصرفی نیز با تورم همراه هستند و قیمت های شان صعودی است. فقط عیب ماجرا آنجا ست که آنها را می توان حذف کرد یا از مصرفش کم کرد اما سرپناه را نمی توان حذف کرد. تنها می توان به چهاردیواری کوچک تر قناعت کرد یا از منطقه و جغرافیای دلخواه چشم پوشید و به اجبار ساکن مکانی شد. اگر صاحبش باشی که چه بهتر.
    یکی از ایراداتی که به وضعیت اقتصادی وارد است، عدم ثبات قیمت ها است که ناشی از بی ثباتی در تصمیم های اقتصادی است. همین مساله موجب می شود پیش بینی بازار به شدت سخت و گاه غیرممکن شود. رهبر، درخصوص آینده قیمت ها در بخش مسکن، می گوید: «در ماه های آتی نیز رشد قیمت ها همچنان ادامه پیدا می کند و بعد از آن باید در انتظار برنامه های دولت برای رسیدن به ثبات قیمت ها بود.»
    به گفته او، ارایه برنامه های جدید و اصولی که به مردم اطمینان دهد ساخت مسکن برای گروه های مختلف و اقشار گوناگون با توان اقتصادی مختلف ادامه دارد و پیگیری می شود، می تواند بارقه های امید را ایجاد کند و آرامش نسبی میان مردم به وجود می آید.
    رییس انجمن صنفی انبوه سازان تهران، می گوید: ارایه برنامه هایی که در راستای افزایش تولید و انبوه سازی باشد، می تواند در تثبیت قیمت ها و آرامش بازار موثر باشد. رهبر، ساخت مسکن مهر را یکی از نقاط مثبتی می داند که موجب خانه دار شدن اقشار کم درآمد شد و می گوید: «این طرح همچنان ادامه پیدا می کند؛ زیرا خواست عمومی بر این پایه است و دولت بعدی نیز باید از آن تمکین کند.»این روزها مسوولان هر نوع قیمتی را حبابی می دانند. قیمت ارز را غیرواقعی می دانند و مقصر را دلالان بازار می دانند. قیمت خودرو را حبابی می دانند و تقصیر را به گردن واسطه گرها می اندازند. حبابی که هر بار بازار متلاطم می شود، شکل می گیرد و ترکیدنش همچنان به تاخیر می افتد که همه حباب را فراموش می کنند و شرایط را می پذیرند. رییس انجمن صنفی انبوه سازان تهران، درخصوص وضعیت کنونی بازار مسکن و حبابی بودن آن، می گوید: «حبابی وجود ندارد. وقتی مسوولان ارز را 2500 تومان تعیین می کنند و در عین حال بر چند نرخی بودن آن تاکید دارند، یعنی حبابی وجود ندارد که منتظر ترکیدن و بهبود شرایط باشیم. واقعیت بازار را اعلام رسمی کرده اند و بر همان اساس هم قیمت ها افزایش پیدا کرده است.»به گفته او، اگر در انتظار بهبود شرایط و بهتر شدن بازار باشیم، طبق سوابق پیشین این اتفاق نخواهد افتاد و اگربر اساس همین منوال اوضاع خراب تر نشود و قیمت ها رشد بیشتری پیدا نکند، ارزانی اتفاق نمی افتد. رهبر، می گوید: «کسانی که توان خرید دارند، بهتر است در روزهای مانده سریع تر اقدام به خرید کنند.»
   

عناوین مطالب منتشر شده این وبلاگ

 

» پروفایل املاک خود را برای خرید یا فروش برای ما sms کنید :: ۱۳٩۱/۱٢/۱٢
» مطالب منتشر شده ملک ایران :: ۱۳٩۱/۱٢/۸
» مسکن پردیس :: ۱۳٩۱/۱٢/۶
» اجاره آپارتمان در غرب تهران :: ۱۳٩۱/۱٢/۶
» املاک ترکیه اسپانیا استرالیا :: ۱۳٩۱/۱٢/۵
» حافظ هولدینگ :: ۱۳٩۱/۱٢/۵
» خرید و فروش خانه کلنگی :: ۱۳٩۱/۱٢/۵
» مسکن و خانه غرب تهران :: ۱۳٩۱/۱٢/۴
» یک خانه ویلایی میلیاردی در شمال تهران +تصاویر :: ۱۳٩۱/۱٢/۱
» املاک تهران و حومه :: ۱۳٩۱/۱٢/۱
» آئین نامه اجرایی قانون روابط موجر و مستاجر :: ۱۳٩۱/۱٢/۱
» قیمت خانه ویلایی در تهران :: ۱۳٩۱/۱٢/۱
» فروش کلنگی 225 متر زیربنا در منطقه بهارشمالی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱
» فروش خانه کلنگی :: ۱۳٩۱/۱٢/۱
» فروش فوری مستغلات :: ۱۳٩۱/۱۱/٢۸
» بورس املاک تهران :: ۱۳٩۱/۱۱/٢۸
» بورس املاک غرب تهران بلوار فردوس :: ۱۳٩۱/۱۱/٢۸
» فروش آپارتمان نوساز :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٧
» پیش فروش مسکن در بلوار فردوس :: ۱۳٩۱/۱۱/٢۶
» فروش آپارتمان در بلوار فردوس :: ۱۳٩۱/۱۱/٢۵
» پیش فروش آپارتمان های شیک :: ۱۳٩۱/۱۱/٢٢
» فروش آپارتمان در سردار جنگل :: ۱۳٩۱/۱۱/٢۱
» فروش آپارتمان نوساز در بهار جنوبی :: ۱۳٩۱/۱۱/٢۱
» کلنگی با سند تجاری :: ۱۳٩۱/۱۱/٢۱
» فروش زمین در کرج :: ۱۳٩۱/۱۱/٢۱
» مشارکت کلنگی مستقلات فروش مغازه ملک اداری :: ۱۳٩۱/۱۱/٢۱
» خرید و فروش :: ۱۳٩۱/۱۱/۱۸
» ملک های مشابه :: ۱۳٩۱/۱۱/۱۶
» فروش آپارتمان بلوار تعاون :: ۱۳٩۱/۱۱/۱۶
» بلوار تعاون :: ۱۳٩۱/۱۱/۱۴

 

/ 0 نظر / 70 بازدید